Teori hösten 2018 för barn/ungdomar från N4 och uppåt samt vuxna elever alla nivåer

Under hösten kommer vi ha en föreläsningsserie om vårt tema Hästens välfärd

Samtliga fem föreläsningar är lördagar kl 15.30-17.00 med möjlighet att köpa fika innan föreläsningen börjar.
Boka in dessa datum för dig som vill hänga med och lära dig lite mer om hästar och senaste forskning.
Föreläsningarna är riktade till våra elever från nivå 4 och uppåt samt vuxna elever. Du får gå på hur många tillfällen du vill. Om du vill komma men inte är medlem eller rider här går det bra! Betala då 100 kr per tillfälle. Anmälan via mail info@savaridcenter.se. Betala med swish 123 232 89 38.
1. Lördag den 15 september, Katarina Brunstedt föreläser om hältor (anmälan senast den 13 september)
2. Lördag den 29 september, Eva Cederberg föreläser om aktiv grupphästhållning (anmälan senast 24 september).
3. Lördag den 13 oktober, Liza Öjetoft föreläser om sitsens betydelse och sadelns tillpassning för en välmående häst. (anmälan senast den 9 oktober).Lisa är Hippolog (examen 2006), med inriktning stallchef och dipl. ridlärare/unghästutb. Jobbar i dagsläget som egen företagare inom hästsektorn, som tränare, sadeltekniker för ErgoX2, veterinärassistent på hästklinik Florian L AB (utför ridprover och sadelkoller), medicinsk laser på häst och människa. Är aktiv ryttare själv, med tre ston som tävlas i fälttävlan.
4. Lördag den 27 oktober, Sofie Viksten föreläser om hästars välfärd (anmälan senast den 22 oktober).
5. Lördag den 17 november, hopp- och dressyrclinic med våra egna hästar och ridlärare (anmälan senast den 12 november).
Anmäl dig senast 5 dagar innan till info@savaridcenter.se eller på lapp i stallet. Teorin ersätter ett ridtillfälle då det är Pay and Jump. 
För barn och ungdomar på nivå nyb – N2, kommer det vara teori i stallet vid det tillfället då det inte är ridning utan pay and jump. Se separat info om dessa teoritillfällen som också är öppna för alla våra elever som vill komma.