Helgens tävlingar

På lördagens reds första omgången av hästallsvenskan i dressyr div 2 och jag, Karin, Emma och Benita var där för att försvara Säfvas färger. Dressyrproffsen (de andra i laget) skötte sig bra och jag lyckades nog ganska bra med att lura domaren att jag är en dressyrryttare så vårt lag slutade på en tredjeplats (bara två lag som fick pris tyvärr). Allsvenskan rids ju över tre omgångar där man samlar poäng varje gång och den som har bäst totalpoäng i slutet vinner hela serien. Vår tredjeplats ger oss 9 poäng med till nästa omgång vilket känns lovande.

Under söndagen så åkte en massa ekipage från Säfva till Lurbo för att rida förklasser och lagklassen i ponnyallsvenskan div 3. En total rapport finns på klubbens hemsida: www.safvark.se. Vårt lag slutade på fjärde plats (tre placerade lag) och vi har nu med oss 8 poäng till nästa omgång. Vi fick en del individuella placeringar i förklasserna: Lisa – Helmut, Moa – Dinnie, Sofie – Gangzter, Simone – Red Fox och Linn – Stefano tog med sig rosetter hem. Linda, Maja och Kristin gjorde också mycket fina rundor på våra ponnyer Mandy, Bimmis och Indra.